dlaczego ten blog..

Założyłam tego bloga dla mojej chrześnicy Natalki Staśko. Zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy Neuroblastoma IV stopnia. Jest już po 8 cyklach chemii, operacji wycięcia guza, autoprzeszczepie, megachemii i radioterapii. Teraz czeka ją droga zagraniczna terapia. BYĆ MOŻE TEN BLOG PRZYCZYNIŁ SIĘ DO TEGO, ŻE UDAŁO SIĘ TĘ TERAPIĘ ZORGANIZOWAĆ.. Z TEGO MIEJSCA CHCIAŁABYM WSZYSTKIM PODZIĘKOWAĆ ZA POMOC I WSPARCIE.. Dziękuję ;* Natalka jedzie do Włoch na leczenie! :)Co się u niej dzieje można śledzić na ttp://natalkastasko.blogspot.com/ oraz https://www.facebook.com/natalka.stasko

środa, 9 lipca 2014

Gulasz z szynki z papryką i pieczarkami

Znakomity zarówno do ziemniaków jak i do placków. Oczywiście z opcją w szybkowarze - 18 minut :P

Składniki:
  • 0,5 kg mięsa od szynki
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego
  • pół papryki
  • 10 małych pieczarek (ok 150g)
  • masło klarowane
  • 1 cebula
  • sól, pieprz, papryka słodka, sos sojowy
  • do zagęszczenia - pół szklanki wody + po pół łyżeczki mąki ziemniaczanej i pszennej
Szynkę kroimy w kosteczkę. Przyprawiamy solą, pieprzem i papryką. Podsmażamy mięso na rumiano na maśle klarowanym. Przekładamy do garnka. Na patelnię wrzucamy cebulę, krótko podsmażamy, dokładamy koncentrat pomidorowy. Koncentrat z cebulą chwilę zasmażamy, po czym zalewamy wodą i mieszamy. Całość przelewamy do garnka z mięsem.

Opcja garnek - Mięso dusimy do miękkości. Pod koniec gotowania wrzucamy pokrojoną w kostkę paprykę i pieczarki (pokrojone w plasterki). Gotujemy do miękkości. Zagęszczamy mieszaniną wody z mąką do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Opcja szybkowar - wszystkie składniki wrzucamy do szybkowara, czyli podsmażone mięso z cebulą i koncentratem, a także paprykę i pieczarki. Zalewamy wodą i szybkowarujemy 18 minut od gwizdka. Po tym czasie wyłączamy gaz, obniżamy ciśnienie w garnku (lejąc na pokrywę garnka zimną wodę). Otwieramy szybkowar, zagotowujemy sos jeszcze raz i zagęszczamy mąką do odpowiedniej konsystencji. Na koniec doprawiamy ewentualnie sosem sojowym.

Smacznego!

1 komentarz: